Serier

Tv-kollen | Avhopp i AHS och får Stranger Things en film?

Ni finner alla tidigare tv-kollen här. Vad ska vi få lära oss den här gången i tv-kollen? Jo, det är några avhopp i serier, och en är jag väldigt chockad över. Men också lite glad. Vi får reda mer om den uppkommande fjärde säsongen av Veronica Mars. Och vi som längtar efter Stranger Things kan nu börja slappna av. Det blir kanske en film.

Tv-kollen, Veronica Mars
MCDONNELL TILL VERONICA MARS

Mary McDonnell ska nu vara klar för en roll i Veronica Mars som kommer tillbaka med en fjärde säsong på Hulu. Vi vet ännu inte hur länge hon kommer vara med, men att hon spelar en terapeut. Andra nya ansikten vi kommer se är Patton Oswalt, Clifton Collins Jr., Tyler Alvarez, J.K. Simmons. Samt Kirby Howell-Baptiste som jag meddelade i tv-kollen förra året.

Tv-kollen, American Horror Story
EVAN PETERS ÄR INTE MED I SÄSONG NIO

Evan Peters har än så länge varit med i varenda säsong av American Horror Story. Men inte längre. I och med säsong nio, där vi kommer se Emma Robertson och Gus Kenworthy, är han inte med. Vilket jag personligen tycker är lite skönt. Jag har blivit lite trött på att se honom i detta sammanhang. Peters har dock mycket att göra och kommer bland annat ses i X-Men: Dark Phoenix i sin roll som Quicksilver.

Tv-kollen, Stranger Things
FJÄRDE SÄSONGEN ÄR KANSKE I SLUTET FÖR STRANGER THINGS

Det har nämnts tidigare att Netflix kommer lägga ner Stranger Things efter fyra säsonger. De tror att de kan gynna serien i det långa loppet, och även om jag blir ledsen bara tanken på att den ska läggas ner förstår jag helt. Däremot verkar skaparna ha varit sugna på en femte säsong. Men istället verkar det bli en film. Som kommer på Netflix. Inget datum finns för den, och inte heller för fjärde säsongen. Tredje säsongen kommer den 4 juli!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *