
Vecka 21-23 | Veckosammanfattningar | 2019
SUPERGIRL | 4.22 The Quest for Peace | Säsongsavslutning
Som jag har sagt i hundra år. Kara borde ha berättat för Lena och nu är det försent. Eller vi kan väl hoppas att hon berättar snart även om Lena nu vet, för att få lite ordning på allt. Det är just nu katastrof! Lex var såklart den som berättade, och någonting säger mig att vi kommer ha det superjobbigt med Lena under nästa säsongen.
DC’S LEGENDS OF TOMORROW | 4.16 Hey, World! | Säsongsavslutning
Riktigt tråkigt med Zari! Hon har verkligen vuxit i mina ögon. Så väldigt tråkigt! Säsongsavslutningen annars kändes som så mycket kaos. Ingen aning om vad som hände. Uppskattar dock deras lilla skämt om att de borde haft en crossover, och de klädde sig som superhjältar, dvs Kara, Oliver och Barry. Kul!
THE BOLD TYPE | 3.07 Mixed Messages | 3.08 Revival | 3.09 Final Push
Gillar verkligen denna serie! Den är min lilla må-bra-serie fast det ändå är ibland tunga ämnen. Men de gör det på ett lättsamt sätt. Som när Kat blev behandlad som skit för hennes hudfärg, eller att Jane skriver en artikel om modeller som blir misshandlade men ingen vågar säga ifrån. Gillar det! Och nästa vecka är det säsongsavslutning och den har blivit förnyad med en säsong till. Yay! Ska bli spännande att se hur de löser nästa veckas problem. Att Adena är tillbaka och rör runt i grytan, Kat blev inte vald till statsråd, Jane publiceras sin text, Ryan kysste en annan brud, Sutton förbereder sig för modevisningen och Richard ska flytta till andra sidan landet. Så mycket!
Nästa vecka kommer de tre senaste avsnitten av Blindspot, som också är säsongsavslutningen, och säsongsavslutningen av The Bold Type. Har inte hunnit se Blindspot i det senaste.

